Przebudowa Rynku w Skale

Rynek w Skale ma stać się głównym placem miasta, atrakcyjną dla mieszkańców i przyjezdnych agorą miejską z przylegającymi sklepami i punktami usługowymi oraz zieloną przestrzenią odpoczynku i relaksu.

Rynek zdominowany jest obecnie przez komunikację samochodową w postaci dużego ronda wypełniającego bez mała cały obwód placu. Przylegające do Rynku kamienice z lokalami usługowymi posiadają dostęp wyłącznie do wąskich chodników przyulicznych i są w większości odcięte od głównego placu, co ogranicza możliwości rozwoju oferowanych usług. Przestrzeń przed ratuszem zajęta jest gównie przez parking i przystanek komunikacji zbiorowej.

Środek Rynku z pomniejszą małą architekturą stanowi wyizolowaną „wyspę” opływaną przez potoki ulic. Dostęp do istniejących na Rynku „atraktorów” jak fontanna i tężnia jest ograniczony, a przyjemność z przebywania przy nich ogranicza wszechobecny ruch uliczny.

Rynek w Skale

Rewitalizacja Rynku ma na celu przywrócenie tej przestrzeni ludziom, dlatego należy ograniczyć ruch kołowy do możliwego minimum, wprowadzając jednocześnie jego uspokojenie. Zakłada się scalenie przestrzeni Rynku poprzez uwolnienie jego znacznej powierzchni dla pieszych, zapewniając możliwość swobodnego przemieszczania we wszystkich kierunkach. Wskazane jest zachowanie w obrębie placu węzła komunikacji publicznej.

Z istniejących elementów zagospodarowania zostaną zachowane i wkomponowane w nowe zagospodarowanie:
– przebieg drogi wojewódzkiej (wytyczne zamawiającego),
– maszt flagowy (wytyczne zamawiającego),
– tężnia (ze względu na poniesione nakłady inwestycyjne) oraz
– istniejące zadrzewienie.

Na Rynku przewiduje się ponadto funkcje takie jak:
– plac z figurą św. Floriana (przeniesienie) z miejscem na zgromadzania publiczne i fontanną (w nowej formie),
– przestrzeń rekreacji i relaksu z zielenią,
– pawilon kawiarniany na płycie Rynku,
– przestrzeń do organizacji jarmarków,
– węzeł przesiadkowy komunikacji publicznej,
– przestrzeń dla ogródków kawiarnianych wokół Rynku.

Przestrzeń Rynku została scalona poprzez zaprojektowanie przenikających się i wijących wstęg opasającej główną płytę placu. Główna wstęga rozpoczynająca swój bieg jako plac z masztem flagowym na przedłużeniu wejścia na płytę rynku. Biegnie na zachód wzdłuż drogi wojewódzkiej, unosząc się i tworząc przekrycie pawilonu kawiarnianego. Dalej przed ratuszem skręca w prawo i w formie pergoli tworzy zadaszenie węzła komunikacji zbiorowej, by znów skręcić i wzdłuż północnej i wschodniej pierzei placu dać schronienie przed deszczem lub palącym słońcem osobom spacerującym alejką wokół Rynku. W północno-wschodnim narożniku placu wstęga poszerza się przekrywając zaaranżowane miejsce spotkań. Od strony jezdni pod wstęgą-pergolą przewidziano nasadzenia roślinności pnącej, która pozwoli na odseparowania od ruchu kołowego. Drugą, węższa wstęga przebiega w obrębie głównego placu Rynku, tworząc miejscami siedziska, murki oporowe dla nasadzeń lub fragmenty posadzki.

 

Rok:

2023

Lokalizacja:

Skała

Rodzaj inwestycji:

Przebudowa

Inwestor:

Urząd Miasta i Gminy w Skale

Zakres:

Koncepcja (projekt konkursowy)

Wielkość:

pow. całkowita 4290m2

Zespół projektowy:

Sławomir Szczotka | Maciej Łamasz | Julia Wicher | Taras Ilchyshyn | Mikołaj Tymecki | Jan Ciepły