Budynek mieszkalny wielorodzinny, Wyspa Pomorska, Wrocław

Ideą przewodnią była chęć zaprojektowania budynku w formie szklanego kryształu odbijającego w sobie bardzo malownicze otoczenie w postaci wody rzeki Odry, zieleni i otaczających budowli.

Aby uzyskać ten efekt zdecydowano się na prosty kształt budynku o rzucie przyziemia w obrysie zbliżonym do proponowanych linii zabudowy na obszarze działki. Nadziemna część budynku od strony wschodniej została poderwana od terenu dając możliwość poprawnego kształtowania rzutu dla funkcji apartamentowej jak również stwarzając efekt lekkości bryły i nadając jej dynamiczny charakter. Pozwoli to zachować walory krajobrazowe tego miejsca oraz stworzy nową dominantę, tak potrzebną dla tego rozczłonkowanego obszaru, a jednocześnie ograniczy przesłanianie nowo powstałych budynków mieszkalnych usytuowanych po drugiej stronie śluzy.

Szkło użyte jako podstawowy materiał elewacyjny – wzmocni dodatkowo efekt lekkości i przejrzystości. Tafle szklane odbijające światło i obraz okolicznych budynków, będą miały jednocześnie możliwość regulowanej zmiany przezierności, w celu zapewnienia intymność użytkowników apartamentów. Dla każdego z przyszłych mieszkańców projektowanego budynku będzie roztaczał się niepowtarzalny widok na istniejącą i projektowaną nową marinę przyległą do wyspy, na gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego i ul. Grodzką.

Rok:

2012

Lokalizacja:

Wrocław

Zakres:

Projekt koncepcyjny

Inwestor:

Topacz Investment

Rodzaj inwestycji:

Budowa

Wielkość:

pow. Netto 7258m2

Zespół projektowy:

Andrzej Hubka | Piotr Buck | Sławomir Szczotka